چطور متوجه شویم که یک شرکت در حال ورود به مرحله‌ی رشد است؟
چطور متوجه شویم که یک شرکت در حال ورود به مرحله‌ی رشد است؟

چطور متوجه شویم که یک شرکت در حال ورود به مرحله‌ی رشد است؟، وقتی شرکت وارد مرحله‌ی رشد می‌شود باید درآمد ثابتی داشته باشد و تعداد مشتری قابل توجهی داشته باشد. رابطه‌ی شما با دیگر مشتریان باید حداقل سه تا چهارساله باشد. مشتریان نباید مشکلی با مدل حسابداری داشته باشند و در حقیقت خدمات شما را به دیگران معرفی کنند. در این مرحله تجارت شما جایگاه‌ش را در صنعت پیدا خواهد کرد.

اگرچه رشد شرکت‌ها، نشانه‌ی خوب پیش رفتن اوضاع است اما نباید آرام بنشینید. در مرحله‌ی رشد چالش‌هایی مثل نقدینگی و مشکلات کاری پیش روی شماست و حتی شرکت‌های موفق هم با آنها مواجه‌اند. وقتی که با کسری نقدینگی پیش‌بینی نشده‌ای مواجه می‌شوید؛ صاحبان شرکت تصمیمات عجولانه‌ای می‌گیرند که ممکن است در کوتاه مدت مشکل را رفع کند اما راه‌حل با دوامی نباشد و منجر به شکست شود.

فرقی نمی‌کند که کسب‌وکار شما چه باشد، داشتن عملکرد خوب و پیش‌بینی هزینه‌ها در مدیریت جریان نقدینگی، به شما کمک می‌کند. اکثر این عوامل می‌توانند با هوش مالی کاربردی به دست آیند تا وضعیت تجارت را در نظر بگیرید و به آن توسعه بخشید. شما می‌توانید از هوش مالیتان برای تحلیل گزارشات بهره برید.

جهت‌دهی به مرحله‌ی رشد شرکت‌های کوچک

در مرحله‌ی رشد و توسعه لازم است که صاحبان شرکت تمرکزشان را از توسعه تولیدات به توسعه‌ی تیمی تغییر دهند و مدیران و کارکنان را به انجام کار تیمی تشویق کنند. یک تجارت رو به رشد راحت به دست نمی‌آید. در نتیجه شما باید کارکرد شرکت را بالا ببرید و عملکرد آن را بهبود ببخشید تا بتوانید رشد و توسعه‌تان را مداوم سازید.

چندین راه برای توسعه‌ی نقدینگی وجود دارد که شامل:

سودتان را مجدداً به سرمایه شرکت برگردانید

وقتی که یک شرکت در مرحله‌ی رشد است؛ هوشمندانه‌ترین راه استفاده از سود در سرمایه اصلی شرکت است و بهتر است به جای تقسیم آن بین سهامداران از این پول در جهت پرداخت بدهی‌های بلند مدت استفاده شود. می‌توانید از آنها در جهت رفع کسری نقدینگی یا بهبود خدمات تحویل و فروش‌های هوشمندانه و استراتژی‌های بازاریابی استفاده کنید تا کیفیت محصولات و خدمات را بالا ببرید.

در جستجوی منابع مالی باشید

برای رشد تجارت در مرحله‌‌ی رشد باید در جستجوی منابع مالی باشید. گاهی باید به سراغ برنامه‌ی تامین مالی B بروید. شرکت‌های در حال رشد لازم است که دو گزینه‌ی پیش‌رو را در نظر بگیرند: فروش سهام به سهامداران یا قرض گرفتن اگر شما به سهام‌دارن خارجی، سهام بفروشید باید از داشتن سهام کافی اطمینان حاصل کنید تا به دور دوم احتیاج نداشته باشید. در غیر اینصورت، مالکیت‌تان را به خطر خواهید انداخت.

اهرم‌های کلیدی عملکرد شاخص‌تان را به دست بگیرید

با داشتن گزارشات مالی مداوم، داده‌های دقیق و مدیریت قوی‌تری در حسابداری خواهید داشت. شما می‌توانید امور مالی شرکت را برای پیدا کردن راه‌های رسیدن به رشد، بهبود نقدینگی و کاهش یا افزایش ذخایر استفاده کنید.

مطمئن شوید که گزارشات مدیریتی سود شما را نسبت به تصمیمات گرفته شده، نشان می‌دهند که شامل کمپین‌های بازاری سودده و مشتری‌های دارای منافع و گزارشات فروش می‌شود. اگر موارد سودده گذشته را بررسی کنید می‌توانید سوددهی در آینده را افزایش دهید.