معاملات تجاری

معاملات تجاری

معاملات تجاری می تواند سبب کسب سود و یا تحمیل زیان برای یک سازمان می شوند. حسابدار با درک از این معاملات قادر است سازمان را از وضعیت بحرانی نجات داده و یا بر عکس سازمان را در شرایط بحرانی قرار دهد.

معاملات تجاری به معاملات مبادله ای که در برگیرنده خرید و فروش و وصول مطالبات و پرداخت هاست و معاملات غیر صرافی ها که در برگیرنده مبادلات فیزیکی نمی باشد. نمونه های از معاملات تجاری عبارتند از اخذ وام از وام دهنده، پرداخت حقوق و دستمزد به کارمندان، فروش کالا به صورت نقدی یا اعتباری، خرید بیمه، فروش سهام و غیره می باشد. در کل می توان معاملات در حسابداری را به معاملات خارجی که بین دو شرکت و یا سازمان صورت می گیرد و دارای مبلادله پولی است و معاملات داخلی که شامل فرآیندهای داخل سازمان می باشد، تقسیم بندی کرد.


ثبت معاملات تجاری در حسابداری


ثبت معاملات در حسابداری شامل سه مرحله می باشد که لازم است حسابدار در ثبت داده ها نهایت دقت را به عمل آورد. این مراحل شامل
مرحله اول: در این مرحله باید تمامی بررسی های لازم جهت تصمیم گیری و اینکه چه حسب هایی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.
مرحله دوم: حسابدار معین می کند مبلغ دریافتی به کدام حساب واریز و مبلغ پرداختی از کدام حساب کسر گردد.
مرحله سوم: این مرحله شامل مستند سازی معاملات در یک ژورنال می شود.
ژورنال ها اولین جایی هستند که معاملات تجاری در حسابداری در آن ثبت می شوند.

معامله تجاری یک فرآیندی است که از نظر پولی ارزیابی می شود و بر وضعیت مالی واحد تجاری اثر می گذارد.

شرایط ثبت یک قرارداد به عنوان معامله ی تجاری

به منظور ثبت معاملات تجاری در حسابداری لازم است که معامله ی مورد نظر از شرایط خاصی پیروی کند که در زیر به این شرایط خاص اشاره شده است:معامله ای که صورت گرفته باید در جهت منافع شرکت باشد. به طور مثال می توان گفت که  اگر صاحب یک کارخانه با استفاده از پول شخصی خود ، یک اتومبیل شخصی خریداری کند ، این معامله در صورت حساب های حسابداری ثبت نمی شود. به دلیل آن که این موضوع هیچ ارتباطی با تجارت ندارد.

حال چنانچه این شرکت یک کامیون مخصوص تحویل بار را خریداری کند ، یک معامله ی تجاری برای شرکت محسوب می شود، به دلیل آن که با این کامیون می توان به امور خاص شرکت رسیدگی کرد. مثال دیگری که در رابطه با این زمینه وجود دارد این است که اگر سرمایه گذاری مبلغ 20000 هزار دلار در شرکت سرمایه گذاری کند آیا لازم است که این مورد در صورت حساب های مالی ثبت شود؟ در پاسخ باید پرسید : آیا این مورد به شرکت ربط دارد ؟ در صورتی که جواب بله باشد ، لازم است که این مورد در صورت حساب های شرکت ضبط شود.ارزش پولی معاملات تجاری بسیار مهم است و این امر بدین معناست که با انجام معاملات تجاری در حسابداری لازم است که مبلغی پول به حساب های تحت تاثیر آن اختصاص یابد. به عنوان مثال می توان گفت که صاحب یک شرکت خدماتی را ارائه می دهد و انتظار می رود که بعد از 10 روز مبلغ 10000 دلار دریافت کند.